Trafik Park

Amaç

 Düzenli ve güvenli bir trafik için küçük yaştan itibaren herkesin eğitilmesi, güvenli davranışlar ve alışkanlıklar kazandırılması sağlamak. Trafik kazalarından korunmanın yollarından biri trafik kurallarını öğrenmek, öğretmek ve bunları eksiksiz uygulamaktır. Trafik eğitimi; çocuklarımıza küçük yaşta verilmeli ve trafik kurallarına uyma alışkanlığının kazandırılması sağlamak.  Genel olarak çocuklara verilen eğitim, onları yetişkin yaşamının deneyim, sorumluluk ve imkanlarına hazırlar. Çocuklarımıza yönelik karayolu trafik güvenliği eğitimi, kendilerini kazalardan korumaya ve karayolu çevresini kullanan ve düzene sokan yetişkin yaşamına hazırlamak. 

Kurallar ve Katılım Şartları

1. Okul öncesi, ilk ve orta öğretimdeki  4-12 yaş grubu öğrencilere, bunun yanı sıra gelen talepler doğrultusunda oluşturulacak gruplar dahilinde trafik eğitimi verilmek (Gruplar en az 10 kişi olmalıdır.)

2. Eğitimimiz dört tekerlekli pedallı bisikletlerle özel karayolları trafik kuralları ve işaretlemelerine uygun pist alanımızda verilmektedir. 10 Adet farklı boyutlarda dört tekerlekli, pedallı, simit direksiyonlu bisiklet 1 Adet 6 kişilik akülü Golf aracı(Aracımızı pedal çeviremeyen sürüşle ilgili motor becerileri gelişmemiş ve özel durumlu öğrencileri için kullanılmaktadır.)

3. 30 dk lık genel trafik kuralları ile ilgili Teori eğitimimiz Trafik eğitim merkezimizdeki özel hazırlanmış sınıfta yaş gruplarına göre hazırlanmış eğitim program ve videolarının projeksiyon aleti kullanılarak eğitime başlanır.

4. Teori eğitim sonrası 20dk Pratik eğitim verilir pratik eğitimde pistinin tanıtılması, yayaların uyması gereken kurallar üst geçit, yaya geçiti ve pistteki diğer işaretlemelerin uygulamalı olarak tanıtılması.

5. Pratik eğitimden sonra araçlarla 30 dk Uygulamalı eğitime geçilir. Uygulamalı eğitime geçmeden önce araçların tanıtımı (frenler,pedallar  vs) yapılır, sonra sürücüler özel hazırlanmış sürücü adayı yeleklerini giyerek eğitim alanında sürüşe başlar, sürüş boyunca görevli eğitmenler de sürücülere eşlik ederek eğitim tamamlanır.

İçerik

1. Yol ve çevresinin güvenli kullanımı için gerekli olan bilgileri kazandırmak,

2. Kendi ve diğer insanların güvenliği için sorumluluk alabilmeleri ve seçim yapabilmelerini sağlalamak,

3. Kendi kendilerine ve başkalarına saygı göstermelerini sağlamak,

4. Yolu kullananların davranışlarını yönlendiren anlayış ve bilgilerini geliştirmek,

5. Trafik kazaları sonuçları ve nedenleri hakkındaki anlayış ve bilgilerini geliştirmek.

 

 

Ayrıntılı Bilgi için

0(262) 310 13 35